Supermarine Walrus Mk.I, Revell kit, animals from Pegasus' "Farm Animals" set. Scale 1:72
Supermarine Walrus Mk.I, model Revell, zwierzęta z zestawu "Farm Animals" Pegasus. Skala 1:72
One of 3 Supermarine Walrus planes purchased by Irish Air Corps in 1940 in 1941 paint scheme (originally plane was silver overall) while stationed in Rineanna Aerodrome (currently Shannon Airport). In 1942 there was only one Walrus left - side number 18, serial no. L2301. This plane few times crash landed on the field, but structuwe was sturdy enough to survive that with just minor scratches.
As an interesting fact - this plane was kidnapped on 9th January 1942 by 4 Irish airmen with intention of flying to Cherbourg to join Luftwaffe in war effort (Ireland remained neutral during WW2). Half way through the plane was intercepted by RAF Spitfires and forced to landing. After while both plane and it's crew were deported back to Ireland. Walrus no. 18 served in Ireland until 1946 (at the end as AerLingus trainer), later on flew in Britain with civilian registration G-AIZG.
Currently Walrus no.18 vel L2301 vel G-AIZG in it's original Fleet Air Arm's paint scheme is on display at FAA museum in Yeovilton
Model przedstawia jeden z trzech samolotów Supermarine Walrus zakupionych przez irlandzki Korpus Powietrzny w 1940 r., w malowniu z 1941 r już po nałożeniu kamuflażu (pierwotnie był srebrny) z czasów stacjonowania w bazie lotniczej Rineanna (obecnie Shannon Airport). Do 1942 ostał się tylko jeden - numer boczny 18, numer fabryczny L2301. Samolot ten kilkakrotnie zaliczył "wodowanie" na łące, ale konstukcja była na tyle wytrzymała, że w w większości przypadków zakończyło się to kilkoma uszkodzonymi drobiazgami.
Jako ciekawostka - samolot ten został 9 stycznia 1942 roku porwany przez czterech irlandzkich lotników. Skierowali się oni w stronę bazy Luftwaffe do Cherbourga z zamiarem zbrojnego przyłączenia się do wojny. (Irlandia podczas 2 Wojny zachowała całkowitą neutralność). W połowie drogi nad Walią zostali przechwyceni przez Spitfire'y RAFu i zmuszeni do lądowania. Po jakimś czasie lotnicy i samolot zostali internowani do Republiki Irlandii.
Walrus nr 18 służył w Irlandii do 1946 (pod koniec jako samolot szkolny AerLingus), później wrócił do Wielkiej Brytanii i przez rok latał z cywilną rejestracją G-AIZG.
Obecnie Walrus nr 18 vel L2301 vel G-AIZG wystawiony jest w muzeum Fleet Air Arm w Yeovilton w Wielkiej Brytanii w oryginalnym brytyjskim malownaiu.